A pajzsmirigy mérete normális esetben nőknél 18 cm3, férfiaknál 25 cm3.
A golyva vagy más néven strúma egy kóros elváltozás, aminek következtében a pajzsmirigy megnagyobbodik.
Jódszegény táplálkozás mellett a pajzsmirigy normál méretének többszörösére növekedhet extrém esetben gátolhatja a légzést.
A betegség nevét a Sztruma folyóról kapta, Bulgária és Görögország között folyik, mert ott a betegség különösen gyakori volt.
Jódhiány a pajzsmirigy növekedéséhez vezet, hogy a szerv a teljesítményt növelve képes legyen a táplálékkal felvett kevesebb jód felhasználására. Ezzel a folyamattal a pajzsmirigy alkalmazkodik a jódhiányhoz. Ebben az esetben a strúma orvosi problémát csak akkor jelent, ha funkciókieséshez, vagy nyaktáji panaszokhoz vezet.
Strúma alakulhat ki pajzsmirigy-túltermelés, vagy pajzsmirigy-alultermelés következtében. Ez esetben jód adása nem javasolt.
Kifejlődhet terhesség során is, mivel,a pajzsmirigy több tiroxint termel,a szülés után ez a fajta strúma visszafejlődik.
Megelőzése miatt jódhiányos területeken fontos az étkezési só jódozása, bevezetése óta, a strúma gyakorisága visszaesett.
Kezelése a kiváltó okok szerint történik. Jódhiányban jód adásával, az autoimmun pajzsmirigybetegségekben az alapbetegség kezelésével.