A pajzsmirigy belső elválasztású mirigy, működését a agyalapi mirigy által termelt hormon, a TSH irányítja.
Pajzsmirigyünk a nyak elülső részén, a légcső két oldalán, alul helyezkedik el. Nőkben maximálisan 18 cm3, férfiakban 25 cm3 térfogatú. A mirigy két hormont termel, ezek a tiroxin és a trijódtironin. A hormonok képzéséhez a szervezetnek jódra van szüksége.
Ha a mirigy nem termel elég hormont, a TSH szint megnő, fokozott munkára serkenti a mirigyet, ellenkező esetben a TSH szint csökken. A szabályozás rendkívül finom,a működés zavarait a TSH szint kóros volta hamar jelzi.
A pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, a betegek fáradtságról, aluszékonyságról panaszkodnak, koncentrációképességük, romlik.
Túl sok hormont termel, az sem jó, mert a betegek fogyásra, izzadásra, gyengeségre panaszkodhatnak. Fontos olyan vitaminokat. étrend-kiegészítőket szedni, amik szabályozzák a pajzsmirigy túlműködést
A pajzsmirigy hormonjai szabályozzák a szervezet anyagcsere-folyamatait, az energiaforgalmat és a hőszabályozást. Fokozzák a zsírok és fehérjék lebontását, emelik a vércukorszintet. Az idegrendszer normális működéséhez szükségesek.
Működését akadályozhatja, ha a táplálékkal felvett jód mennyisége túl kevés. Jódhiány esetén fellépő betegség az endémikus golyva.